Get Adobe Flash player

Biblioteka

Zapraszamy na naszego facebooka

 

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Zimowa afera ktoś porwał renifera – spektakl dla dzieci

Z okazji zbliżających się świąt  gościliśmy w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publiczne w Chodczu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki  „Maska” z Krakowa.

Nasi goście zaprezentowali  naszym milusińskim spektakl pt. „Zimowa afera ktoś porwał renifera”. Na widowni zasiadły przedszkolaki i dzieci od I  do III  klasy.

Mali miłośnicy sztuki scenicznej bardzo żywiołowo reagowali na przebieg akcji  a także aktywnie uczestniczyli w spektaklu, którego jednym z głównych bohaterów był bałwanek Kuleczka. Bałwanek Kuleczka chciałby, aby zima nigdy się nie skończyła. Pragnął zbadać dlaczego już w marcu nadchodzi wiosna i zastanawiał się, jak można przedłużyć mroźny czas. Zaniepokojony faktem, że wkrótce mogą przyjść roztopy, opracowuje zaskakujący plan. Mimo tego, że detektyw Kuleczka jest bardzo sprytny, dzieci wkrótce wpadły na trop zimowej afery – że ktoś podszywa się pod Świętego Mikołaja!  Największe zaniepokojenie wzbudziło wśród dzieci zniknięcie dowodzącego zaprzęgiem -Renifera Kopytko. Istniała obawa, że prezenty nie dotrą  do dzieci na czas.

Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w naszej bibliotece odbyło się trochę wcześniej, bo 01.09.2016 r. Z tekstem zmierzyli się uczniowie trzecich klas gimnazjum, którzy czytali wcześniej przygotowane fragmenty powieści oraz osoby chętne. Wspólne czytanie zakończyło się dyskusją i przystawieniem pieczątki okolicznościowej w przyniesionych przez uczestników książkach „Quo Vadis”

Narodowe Czytanie to projekt, który ma popularyzować oraz łączyć Polaków wokół największych dzieł literatury polskiej. Projekt został zainicjonowany przez Prezydenta RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w ubiegłym roku czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa, a w tym roku „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.


W lipcu 2016 roku Biblioteka otrzymała dotację z Biblioteki Narodowej w wysokości 4845,00 zł na realizację zadania „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”. Z przyznanych środków biblioteka wzbogaci się o nowości z zakresu literatury pięknej dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz książki niebeletrystyczne (leksykony, słowniki, encyklopedie, opracowania).

 

Już po raz XV w dniach 29 maja – 5 czerwca Fundacja ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom organizuje Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija. Codzienne czytanie dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną; zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Nasza biblioteka w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeprowadziła szereg spotkań z przedszkolakami i uczniami klas pierwszych. Dzieci bardzo chętnie słuchały czytanych przez bibliotekarkę różnych bajek, baśni i wierszy.
Należy nadmienić, ze współpraca z Samorządowym Przedszkolem w Chodczu trwa nie tylko w czasie akcji Tygodnia Czytania Dzieciom lecz przez cały rok.

 

Tydzień Bibliotek – XIII edycja: Biblioteka inspiruje.

W dniach 8-15 maja 2016 r. odbędzie się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Nasza biblioteka inspiruje i zachęca do samorozwoju, poszerzania horyzontów, odkrywania nieznanych miejsc poprzez korzystanie z bogatego księgozbioru biblioteki. Każde spotkanie z książką ukazuje, jak ogromną rolę odgrywa ona w procesie wychowania, ucznia się i rozwoju dziecka. Podczas Tygodnia Bibliotek biblioteka zorganizowała dla dzieci warsztaty literacko- plastyczne.

 

W dniu 23.05.2016 r. odwiedzili nas artyści z teatru ART-RE z Krakowa.
Dzieci obejrzały doskonale znaną im bajkę pt ”Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków” Jak zwykle dzieci z radością wzięły w nim udział- także występując z aktorami, co było dla nich wielkim przeżyciem.
Przedstawienie zostało  bardzo żywiołowo przyjęte przez dzieci i na zakończenie nagrodzone gromkimi brawami.

 

Noc Bibliotek to ogólnopolska  akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.

W naszej bibliotece przebiegała pod hasłem „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”
Noc Bibliotek Miejsko-Gminna  Biblioteka Publiczna w Chodczu rozpoczęła spektaklem promującym czytelnictwo pt. „Ostatnia Książka Świata” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
Następnie bibliotekarze zorganizowali czytanie dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Dzieciom przeczytano książkę pt. ”Mała encyklopedia domowych potworów” , po czytaniu nadszedł czas na  lepienie przez dzieci z ciastoliny domowego potworka.
Młodzież i dorośli wysłuchali opowiadania Stefana Dardy pt.” Opowiem  ci mroczną historię” ze zbioru opowiadań grozy.
Następnie próbę swoich zdolności pisarskich zaprezentowała uczennica gimnazjum, czytając fragment napisanego przez siebie opowiadania. Nie zabrakło tekstów o duchach i innych strachach ,które czytali  uczestnicy imprezy. W czasie trwania Nocy Bibliotek  można było wypożyczyć książki  jak i oddać z czego chętnie korzystali czytelnicy.
Dla uczestników przygotowano poczęstunek, oraz zakładki upamiętniające noc bibliotek.
Nasza noc była tak zorganizowana, aby każdy bez względu na wiek mógł skorzystać z propozycji biblioteki.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach   program będzie jeszcze ciekawszy tym bardziej, że tegoroczna akcja była naszą pierwszą i cieszyła się sporym zainteresowaniem  wśród czytelników.

 

Podczas ferii zimowych odwiedziły nas dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Chodczu. Po przeczytaniu dwóch książek pt. „Filipek szuka mamy” oraz „Filipek-nareszcie razem” dzieci mogły wykazać się artystycznie. Na nowo zakupionej sztaludze dziewczynki rysowały postaci na podstawie wysłuchanych bajek.
Zabawa była bardzo udana a efekty prac widać na załączonych zdjęciach.


15 stycznia 2016 roku na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chodczu do naszego miasteczka zawitała grupa EDU-ARTIS. O godzinie 11:00 dzieci, licznie zgromadzone w sali sportowej przy SZPO, miały okazję uczestniczyć w spotkaniu teatralno-warsztatowym pt. „W domku Baby Jagi”. Bajkowy spektakl o zdrowym stylu życia stanowił doskonałe połączenie wesołej zabawy z nauką.

 

Nasza biblioteka otrzymała certyfikat promocji czytelnictwa od organizatorów projektu „Czytam sobie w bibliotece”
Dzięki projektowi zdobyliśmy nowe umiejętności i wiedzę do prowadzenia zajęć animacyjnych wokół literatury. Dzieci natomiast świetnie się bawiły, a przede wszystkim zaczęły kojarzyć czytanie z przyjemnością.

Certyfikat

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pluszowe misie już ponad sto lat towarzyszą dzieciom na całym świecie i do dziś pozostają jedną z najpopularniejszych zabawek. W tym roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chodczu włączyła się w świętowanie. Bibliotekarka działu dziecięcego – Elżbieta Wojciechowska – wybrała się z wizytą do Przedszkola Samorządowego w Chodczu, gdzie w towarzystwie pluszaków opowiedziała dzieciom historię święta pluszowego misia oraz przeczytała bajki G. Dariesa „Przygody misiów”.

 

Czytam sobie w bibliotece

Dnia 06.11.2015r. w Przedszkolu Samorządowym w Chodczu odbyły się zajęcia pod hasłem „PODRÓŻNICY NA TROPIE ODKRYĆ”, w których wzięły udział dzieci sześcioletnie – wychowankowie pani Eli Sławińskiej. Warsztaty przeprowadzono w ramach akcji „CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE”, w oparciu o książkę R. Witka „Maja na tropie jaja”, opowiadającej o przygodach złotej papugi i dziewczynki Mai, które wyruszają w podróż w poszukiwaniu zagubionego złotego jaja.
Treść książki posłużyła do rozmowy z dziećmi na temat wyboru celu podróży, umiejętnego spakowania rzeczy do plecaka lub walizki, kupna biletu, zabrania paszportu i wybrania odpowiedniego środka lokomocji oraz zakupu pamiątek. Dzieci dyskutowały o środkach transportu, z których można korzystać w naszym kraju oraz poznały środki transportu charakterystyczne dla innych państw, takie jak motoriksza popularna w Indonezji  i Tajlandii, bardzo szybki pociąg Shinkanzen z Japonii, weneckie gondole, katamaran ngalawa z Zanzibaru oraz brazylijskie samoloty Embraer  E170. Na zakończenie dzieci utworzyły długi pociąg wyobrażając sobie, że klasa przedszkolna to nieznany świat a one są poszukiwaczami wspaniałych pamiątek.

 

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej, organizowany przez Klub Gaja – jedną z najstarszych, wiodących, polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego.  Tegorocznej, 13. Edycji Święta Drzewa przyświeca hasło „Czytamy drzewom”. Celem akcji jest zachęcanie nie tylko do sadzenia i ochrony drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą. W tym roku w obchody Święta włączyła się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chodczu. W piątek 9 października, pod drzewami rosnącymi w okolicy biblioteki, odczytano  wiersze znanych i lubianych polskich twórców: ks. J.Twardowskiego, H.Poświatowskiej, K.I.Gałczyńskiego i Cz.Miłosza. W Święcie Drzewa czynny udział brała młodzież z Publicznego Gimnazjum w Chodczu, która po wysłuchaniu utworów literackich posadziła nowe drzewka, mające służyć kolejnym pokoleniom. Sadzonki drzew dostarczył pan Krzysztof Koral – leśniczy Leśnictwa Chodecz. Dziękujemy serdecznie!


Drzewa.mp3
Srebrna akacja.mp3
Wyprawa do lasu.mp3

 

Dnia 29.09.2015r. w bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Czytam sobie w bibliotece”, uczestnikami były dzieci w wieku 5 lat. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania książki pt. ”Szarka” Ewy Nowak. Następnie dzieci otrzymały kartki z tropami zwierząt, które dopasowywały do ilustracji przedstawiających zwierzęta.

Podczas zajęć dzieci doskonale się bawiły , co widać na zamieszczonych zdjęciach.

Następne spotkanie już niedługo.

 

Akcja Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. W Polsce obchodzona po raz czwarty, na świecie już po raz trzydziesty drugi.

Czy wiesz że…

Lista zakazanych książek

 

KRASZEWSKI – KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chodczu, dzięki udziałowi pieniędzy z budżetu Gminy przystąpiła do programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek”. Wartość tej inwestycji
to 30.000 zł.

Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z zasobów cyfrowych, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.
Czekamy z niecierpliwością na nowy sprzęt. Kilka przygotowanych w ten sposób stanowisk wzbogaci ofertę edukacyjną biblioteki.

Biblioteka realizuje program Biblioteki Narodowej dotyczący dofinansowania zakupu nowości wydawniczych do biblioteki w ramach:
„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

 

Informujemy, że w dniu 14 sierpnia 2015r. tj. piątek biblioteka w Chodczu będzie nieczynna z uwagi na ustalony dzień wolny od pracy dla pracowników w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia br.

 

Dnia 1 sierpnia 2015r. odeszła emerytowana bibliotekarka Pani Petronela (Nela) Pawłowska.

„istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija”

Elias Canetti


Nasze nowości wydawnicze na miesiąc lipiec:

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chodczu jest czynna przez całe wakacje, zapraszamy!

10 książek, które trzeba przeczytać w swoim życiu

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Zaraz wakacje, lektury przeczytane, czas na fajne czytadło!

 

Tydzień bibliotek: porozmawiajmy o tym, jak rozpoznać miłość.

Spotkanie autorskie z Eweliną Jasik, autorką książki „3godzniy. Jak rozpoznać miłość”

 

Informujemy o możliwości przeszukiwania księgozbioru naszej biblioteki na stronie

http://lubimyczytac.pl/

lub

http://szukamksiążki.pl

Po lewej stronie w sekcji „Znajdź książkę” należy podać rodzaj hasła:  Tytuł,  Autor lub Hasło przedmiotowe,
ograniczyć wyszukiwanie w bazie do województwa Kujawsko-Pomorskiego i naszej biblioteki.
Po odnalezieniu książki można ją zarezerwować i odebrać osobiście.

Godziny otwarcia biblioteki: poniedziałek-piątek
od 9:00 do 17:00

Numer kontaktowy: 54 2848118,
e-mejl: biblioteka-chodecz@wp.pl